Jakie standardy powinien spełniać dobry stół barowy?

Konsekwencją łączenia kuchni z salonem jest powstanie wspólnej przestrzeni, przeznaczonej do spożywania posiłków. W efekcie w mieszkaniach i domach pojawiają się niespotykane dotychczas rozwiązania. Współczesny stół nie zawsze jest wielkim, dębowym gigantem, otoczonym tuzinem krzeseł – wręcz przeciwnie. Tradycyjny stół coraz częściej ustępuje funkcjonalnym interpretacjom, wśród których prym wiodą stoły barowe. Jak dobrać odpowiedni stół barowy do powierzchni mieszkalnej?

Zalety stołów barowych

Liczne zalety stołów barowych sprawiają, że stanowią coraz częstsze wyposażenie mieszkań i domów. Przede wszystkim mebel ten jak żaden inny dba o odpowiednią sylwetkę osób, które przy nim siedzą. Wysokość stołu barowego wymusza wyprostowaną postawę, co odciąża kręgosłup przy każdym spożywanym posiłku. Szeroki wybór kształtów i materiałów, z których wykonane mogą być takie stoły sprawia, że łatwo je dopasować do każdej aranżacji. Pasują zarówno do stylu minimalistycznego, jak również do wnętrz loftowych lub urządzonych w stylu vintage. Na rynku dostępne są modele drewniane, metalowe, z elementami szkła, a nawet plastikowe. Ogromną zaletą stołów barowych jest mobilność. Ich lekka konstrukcja daje możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza, ułatwia również wyniesienie takiego stołu na ogród lub taras. W przypadku pojawienia się większej liczby gości można je z łatwością dostawić do kuchennej wyspy lub do kuchennego blatu. Dopasowane do stołów barowych hokery można wsunąć głęboko pod blat, co pomaga zaoszczędzić miejsce. W modelach z półkami umieszczonymi pod blatem dodatkowo powstałą przestrzeń wykorzystać można na przechowywanie książek kucharskich lub różnych drobnych przedmiotów.

Na co zwracać uwagę kupując stół barowy?

Dobrze dobrany stół barowy może całkowicie zmienić aranżację kuchni lub stworzyć wyjątkowy łącznik pomiędzy strefą kuchenną i jadalnią lub salonem. Jakie cechy powinien posiadać idealny stół barowy? Przede wszystkim stół powinien być dopasowany wielkością do pomieszczenia, w którym ma stanąć. Zbyt duże gabaryty mogą zabrać niepotrzebnie sporą część przestrzeni i zagracić kuchnię lub salon. Dobrze, jeśli stół barowy pasuje do reszty wyposażenia. Oprócz ładnego wyglądu ważna jest funkcjonalność tego sprzętu. Wysokość stołu barowego powinna być dopasowana do wysokości innych mebli znajdujących się w kuchni, tak by sprawiała proporcjonalne wrażenie. Ważne, by jego powierzchnia była odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Istotna jest także jego stabilność. Stabilność jest bardzo ważna w przypadku mebli składanych, które pod wpływem złożeń i rozłożeń mogą tę stabilność częściowo utracić. W przypadku stołów stawianych na stałe także trzeba zwracać uwagę na tę cechę – zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci.

Wróć