Przechowywanie mebli ogrodowych poza sezonem – o czym pamiętać?

blat stołu

Zimowa pogoda w naszym klimacie bywa naprawdę zmienna. Począwszy od mrozu i śniegu, przez roztopy i częste deszcze po ostre słońce. To wszystko może wpłynąć na kondycję mebli ogrodowych, jeśli zostały pozostawione na zewnątrz na cały chłodny sezon. Na szczęście można tego uniknąć stosując się do kilku zasad podczas ich przechowywania. Wiele zależy jednak od materiału, z jakiego meble ogrodowe zostały wykonane i warunków oraz przestrzeni jakie mamy, by je ochronić przed zmienną pogodą.

Jak dobrze przechowywać meble ogrodowe zimą i jesienią?

Meble drewniane, choć piękne, to wymagają szczególnej uwagi i z całą pewnością konieczne jest ich dodatkowe zabezpieczenie po sezonie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by je dokładnie wyczyścić szczotką i następnie wilgotną szmatką. Następnie warto je naolejować lub zaimpregnować bejcą. Tym, co najistotniejsze jest jednak to, by nie przechowywać ich zimą na zewnątrz. Jeśli do drewna dostanie się za dużo wilgoci, poza tym, że stracą na kolorze, to mogą pękać po wyschnięciu.

Z kolei meble metalowe, chociaż są dużo wytrzymalsze niż drewniane, to wilgoć jest dla nich równie niebezpieczna. Po sezonie warto je wyczyścić i poszukać śladów ewentualnej korozji. W razie potrzeby użyć specjalnego środka antykorozyjnego i zabezpieczyć na zimę wewnątrz. Ważne, by przed przestawieniem ich w suche miejsce sprawdzić, czy nie są mokre. Nawet niewielkie ślady wilgoci schnące powoli przez zimę mogą okazać się zgubne dla stanu mebli.

Meble z technorattanu są najbardziej odporne na niełaskawe czynniki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że zaleca się pozostawiać je na zimę bez nakrycia. Warto po sezonie je wyczyścić i zabezpieczyć specjalnymi pokrowcami, by nie zagrażał im ani wiatr, ani deszcz.

Wróć do bloga